Do práce na kole lámalo rekordy. Téměř 11 000 lidí urazilo za měsíc přes 2 miliony kilometrů na kole a pěšky. Cyklistická velmoc jsou Otrokovice

Bezmála jedenáct tisíc účastníků z 1 825 firem najeli na kole během května neuvěřitelných 2 104 000 kilometrů. Nejvíc se šláplo do pedálů v Otrokovicích, v přepočtu na jednoho účastníka najeli 396 km za měsíc. Otrokovice mohou oslavovat i nejlepšího Cyklozaměstnavatele roku 2016, firmu Continental Barum.

Letošní ročník soutěže stál opravdu za to. Z loňských 7280 stoupla účast na 10 789, k čemuž přispělo jistě i rozšíření soutěže na běžce a chodce. Z celkových více než dvou milionů „čistých” kilometrů urazili lidé pěšky nebo během 161 535 km.

Tradičně se nejvíce účastníků zapojilo v Praze, celkem 3601. Následovalo město Brno s 1595 účastníky, nad 500 zapojených bylo ještě v Pardubicích, Plzni a Olomouci. V přepočtu na obyvatele se ovšem nejvíce jezdilo v Jindřichově Hradci (1,2% obyvatel), v Otrokovicích (1,1% obyvatel), v Jihlavě, Novém Jičíně a v Pardubicích (ve všech kolem 0,8%).

Slavnostní zakončení soutěže a vyhlášení celorepublikových a pražských výsledků proběhlo ve čtvrtek 9. června v prostorách Tiskárny na vzduchu v pražské Stromovce. Hlavní cenu za pravidelné dojíždění v Praze obdržel tým Fantastická čtyřka z Magistrátu hlavního města Prahy. Ten byl vylosován ze všech týmů, které ujely během května alespoň dvě třetiny cest do práce na kole (nebo během či pěšky). Cenu pro nejvýkonnějšího jezdce v Praze si odnesl Michal Rydval, který najel 2 569 km.

Celorepublikový nejvýkonnější jezdec v soutěži, pan Martin Vašák z Brna, najel za měsíc úctyhodných 2 922 kilometrů (což je průměrně téměř 100 km denně), ženské kategorie opanovala Vlasta Štochlová z Prahy, která nejen, že najela za květen 2 190 kilometrů, ale na každé ze svých cest pořídila 2 až 4 krásné fotografie denně, které sdílela na facebooku, a nakonec z nich sestavila působivou fotogalerii na webových stránkách www.dpnk2016.wix.com/dpnk2016. Za tento počin získala hlavní cenu v celorepublikové kategorii Kreativita v podobě koloběžky YEDOO City New.

Kromě týmů a jednotlivců se oceňovaly také firmy, které poskytují svým zaměstnancům dojíždějícím do práce na kole nejlepší podmínky. Titul Cyklozaměstnavatele roku 2016 v ČR, roční předplatné časopisu Newsweek a poukaz na tisk do firmy OP Tiger získala firma Continental Barum z Otrokovic. “V Barumu organizují jednak motivační vnitrofiremní soutěž s hodnotnými cenami, po areálu firmy jezdí více než 700 firemních jízdních kol. Někteří technici a údržbáři mají k dispozici koloběžky. Už nyní mají zaměstnanci Barumu k dispozici 5 koláren s čipovým systémem hlídané kamerami, další se staví. V administrativní budově jsou na každém podlaží sprchy a šatny, zamykací skříňky tu mají dokonce i na cyklistické přilby. Ředitel Barumu Libor Láznička osobně od svých zaměstnanců zjišťuje, s jakými problémy se při dojíždění do práce na kole potýkají, a hlavní problematické úseky slíbil projednat se zastupiteli města Otrokovice a přispět na jejich řešení městu i finančně,” vysvětlila koordinátorka soutěže, Iva Nevečeřalová.

V pražském cyklozaměstnavatelském klání se nejlépe umístila firma Mibcon. „Firma si titul vysloužila především tím, že motivuje nejen svoje zaměstnance, aby se do práce pohybovali na kole nebo pěšky – celoroční motivační soutěží s hodnotnými cenami, ale motivuje dokonce všechny své zákazníky. Každý, kdo do Mibconu přijede na kole, dostane za odměnu ručník z bio-bavlny s logem Mibconu,” říká Iva Nevečeřalová.

Odměňovaly se také podněty na zlepšení cyklistické infrastruktury. Jako nejlepší „cykloopatření” pro Prahu ohodnotila porota složená z týmu Auto*Matu návrh Michaely Sábelové na odstranění bariéry v podobě vysokého obrubníku mezi dvěma cyklostezkami v oblasti Vršovic.