O Do práce na kole

Do práce na kole (DPNK) je celostátní soutěží, jejíž šestý ročník proběhne v květnu 2016 ve více než pětadvaceti městech po celé České republice. Záměrem projektu je motivovat co nejvíce lidí, aby se naučili používat jízdní kolo (nebo i běh či chůzi) jako pravidelný dopravní prostředek po městě. Když více lidí přesedlá z aut na kola a další bezmotorové prostředky, zlepší si tak nejen kondici, náladu a možná i vztahy s kolegy, ale společně tak přispějí k čistšímu ovzduší a celkově příjemnějším, bezpečnější a zdravějším městům, kde žijí a pracují.

Soutěž Do práce na kole je týmovou soutěží pro firmy a instituce, do které se může zapojit každý, kdo sestaví tým o minimálně dvou a maximálně pěti členech, a pravidelně spolu s kolegy dojíždí během května do práce na kole. Nově se do soutěže mohou zapojit i běžci, chodci, bruslaři, skateboardisti, longboardisti, vozíčkáři. Z jedné firmy (od jednoho zaměstnavatele) se může zapojit neomezený počet týmů. Smyslem DPNK je hravou formou motivovat a inspirovat zaměstnance k dojíždění do práce na kole a zároveň přesvědčit zaměstnavatele, aby vytvořili potřebné zázemí pro své zaměstnance.

V rámci soutěže mají účastníci možnost se zapojit do několika soutěžících kategorií, zaměřené na četnost či délku jízdy a další disciplíny. Vyjma samotných soutěžících míří kampaň i na management firem a institucí, protože jsou to právě zaměstnavatelé, kteří mohou svým přístupem zaměstnance k dojíždění do práce na kole výrazně motivovat. K tomu, aby se firmy snažily poskytovat, co nejlepší podmínky pro své zaměstnance, slouží soutěžní kategorie „Cyklozaměstnavatel roku“ a kategorie „Nejlepší vnitrofiremní soutěž“.

Každý účastník získá soutěžní triko z bio bavlny od firmy OP Tiger. Kromě samotné soutěže je pro účastníky připravena řada společenských aktivit, která má propagovat cíle projektu, upozorňovat na výhody dojíždění na kole a také soutěž celkově obohatit a doplnit.

Akce „Kafe na triko“ – každý, kdo přijede den akce do vybraných podniků s tričkem kampaně, dostane kávu nebo čaj zdarma
Akce „Snídaně pro cyklisty“ – cílem je překvapit projíždějící cyklisty cestou do práce připravenou snídaní zdarma
Akce „Velká jarní cyklojízda“ – záměrem je upozornit na blížící se soutěž a zároveň možností vyzkoušet si jízdu na kole ve městě
Slavnostní zakončení soutěže – probíhá formou závěrečného večírku,  na kterém se vyhlásí výsledky soutěže, předají ceny vítězům a na návstěvníky čeká i doprovodný kulturní program